LaSalle Park Dash Results

Saturday, July 30, 2005
Lafreniere Park, Metairie, LA
Race Director: Chuck George, New Orleans Track Club

Questions or comments about these results? Contact results@runNOTC.org.

Top 2 Mile Finishers

Male Age Time   Female Age Time
Overall
Junyong Pak 26 10:00 Elizabeth Woodworth 23 10:43
Masters
Leonard Vergunst 49 10:39 Nancy O'Neill 45 13:45
Grandmasters
Junius Nixon 53 11:46 Rosa Bischoff 52 15:21
Seniors
Juan Perez 61 12:14 Isabel Rivera 63 16:19
10-Under
Michael Mendrek 10 16:12 Maura Eagan 9 16:27
Robert Mipro 8 19:31 Cassandra Hardy 10 16:35
11-14
Ed Eagan 12 13:13 Alex Mendrek Laske 14 13:36
Steven Hardy 12 14:18 Michelle Beavers 12 13:42
15-19
Mark Mendrek-Laske 16 10:30 Alexis Ponte 18 13:33
Brett Borne 17 10:44 Ayesha Sujan 15 15:48
20-24
Scott Richard 23 12:48 Kristin Frischhertz 21 13:55
25-29
Wayne Wagner 27 10:03 Allison Moll 28 12:05
Sean Fitzwilliam 26 10:24 Elizabeth Thorowgood 28 16:30
30-34
Brandon Wingate 31 10:14 Heidi Melia 34 12:38
Bill Fontan 34 11:27 Kristin Bernick 33 13:16
35-39
Tom Sawyer 38 10:36 Leigh Drye 35 14:04
Paul Bodet 36 10:54 Laura Magann 38 14:28
40-44
Byron Adams 42 11:07 Audrey Jackson 44 14:20
Bill Plunkett 42 11:21 Dahri Myers 40 14:52
45-49
Johnny McBride 46 11:15 Erika Levandoske 47 14:15
J. J. Waguespack 46 12:29 Lilli Brown 46 15:13
50-54
Leo Lafrance 53 12:27 Marcia Finkelstein 54 17:10
Gary Sells 53 14:21 Wanda Whitney 51 17:51
55-59
Brendan Minihan, Sr. 59 12:03 Cathy Moser 55 27:59
J. Roger Brown 57 12:34 Vancy Walters 58 34:32
60-64
Larry Schlueter 60 13:30 Sandy Giannobile 61 19:14
Frank Payne 60 14:52 Jamie Manders 60 20:21
65-69
Joe McCaffrey 68 15:04 Jean Wilson 65 30:10
Charles Lataxes 65 16:21
70-74
Bob Sylvester 74 20:35 Lucy Troxler 74 30:41
Ed Wilson 71 21:52
75-Over
Bill Cox 77 18:37 Elizabeth Van Battum 81 21:52
Heavyweight Division Superheavyweight Division
Shea Cahill 33 13:25 Earl Abadie 44 13:56
Chris Grant 31 13:38 John Scott 50 16:15
Brian Passantino 36 17:31 Vic Von Hassel 49 21:10
Racewalkers Overall
Glen Bodet 44 17:26 Denise Surratt 21:35
Racewalkers 30-34
Toby Tournillion 32 27:15
Racewalkers 40-44
Greg Bodet 44 17:42 Tina Childs 41 27:00
Racewalkers 45-49
Isaac Knightshead 49 23:18 Lisa Pitre 45 24:04
Anne Marie St. Clair 45 24:06
Racewalkers 50-54
Dave Gwyn 53 22:55
Carl Perkins 54 22:57
Racewalkers 55-59
Steve Attaya 57 19:57 Elsa Pool 58 23:27
Randy Surratt 56 20:01 Rosary Crain 56 29:50
Racewalkers 60-64
Marie Merrick 63 27:11
Racewalkers 65-69
Doug Pool 55 21:55 Helen Duckworth 67 28:10
Bill Elrod 69 22:43
Racewalkers 70-74
John Burtshell 76 25:00
Racewalkers 75-Over
Del Donner 76 28:18
Gordon Gaille 84 28:37

2 Mile Teams

Place   Team Name and Members   Combined Time
Male Open
1 Wayne's Wigglers
Brandon Wingate, Wayne Wagner, Sean Fitzwilliam
30:41
2 Catch 22 Dudes
Andrew Lilly, Richard Wainford, Junyong Pak
31:37
3 NOTC
Tom Sawyer, Johnny McBride, Cory Bourg
32:24
4 15th Street Flyers "TFCO Allstars"
Brett Borne, Bill Fontan, Paul Bodet
33:05
5 d.a. 26.2 Krewe
David Longcope, Bryan Lewis, Brian Thome
34:55
6 Chaos-The Party Team
Steve Richard, Scott Richard, Oscar Martinez
40:12
7 Team Huge Ass Beer Men
Nick Karno, Paul Smith, Spot Metzler
48:13
Female Open
1 NOTC
Michelle Beavers, Alexis Fonte,Heidi Melia
39:52
2 Catch 22 Team Nice Ass
Leigh Ayn Drye, Kristin Bernick, Dahri Myers
42:15
3 Team Huge Ass Beer Women
Betsy Boudreaux, Laura Magann, Erika Levandoske
46:24
4 The Blonde Trio
Dana Schmitt, Barbara Carson, Elizabeth Carson
71:16
Male Masters
1 NOTC
Bryan Adams, Bill Plunkett, Junius Nixon
34:08
Female Masters
1 NOTC
Laura Doty, Lilli Brown, Joy Cohen
46:10
Male Grandmasters
1 NOTC
Brendan Minihan, Sr., J. Roger Brown, Juan Perez
36:51
Female Grandmasters
1 NOTC
Sandy Giannobile, Isabel Rivera, Rosa Bischoff
50:54
Heavyweight
1 Best Bank Track Club
Earl Abadie, Will Hohenschutz, John Scott
43:16
Racewalkers
1 The Dot Boys
Glen Bodet, Greg Bodet, Gerry Bodet
61:16
2 The Wolf Pack
Steve Attaya, Duke Wolverton, Dave Gwyn
63:50
3 The Good Guys
Lisa Pitre, Isaac Knightshead, Carl Perkins
70:19
4 Chica Express
Marie Merrick, Elsa Pool, Tina Childs
77:38

Top Half-Mile Finishers

Male Age Time   Female Age Time
Overall
Josh McConchie 15 2:41 Maura Eagan 9 3:10
8-Under
Scott Vedros 8 3:41 Heather Magann 7 4:15
Michael Beavers 8 3:58 Bailey Bagneris 7 4:24
9-10
Mitchell Bourgeois 9 3:19 Cassandra Hardy 10 3:22
Tyler Myers 9 3:40 Tiffany Devore 10 3:54
11-12
Ed Eagan 12 2:46 Michelle Beavers 12 3:58
Connor Myers 11 3:37 Rachel Bourgeois 12 4:52
13-14
Steve Panepinto 13 2:51 Alex Grieb 14 5:08
Thomas Beavers 14 3:02
15-17
Marc Vedros 17 3:01 Patricia Beavers 15 5:55

Questions or comments about these results? Contact results@runNOTC.org.