Elmwood Classic Results

Sunday, February 8, 2004
Elmwood Center, Harahan, LA
Race Director: Chuck George, New Orleans Track Club

Finisher photographs from the 10K, 5K, and Half-Mile races can be viewed at www.MyPhotoFinish.com.

Questions or comments about these results? Contact results@runNOTC.org.

Top 10K Finishers

Male Age Time   Female Age Time
Overall
Paul Kemei 30 33:00 Sherri Lein 26 39:04
Leonard Vergunst 48 35:07 Carole Smith 49 41:07
Jason Laine 24 35:20 Holly Herrmann 30 43:25
Masters
Bryan Smith 41 35:22 Robin Judice 40 43:37
Grandmasters
Junius Nixon 52 39:02 Yvonne Lee 60 47:50
Wheelchair Division
Terry Blackwell 43:09
14-Under
Stefan Schluter 11 44:57 Kayla Stricker 9 1:03:30
Quinn del Corral 9 49:13 Christie Stricker 8 1:14:50
Anthony Stricker 10 50:15 Destiny Stricker 9 1:14:59
15-19
Stephan Chester 15 37:02 Courtney Schultheis 15 47:53
Ryan Gravolet 15 38:15 Whitney Paige 16 48:33
Mark Buchert 16 38:27 Michelle Kay 18 48:44
20-24
Cory Bourg 24 36:50 Megan Larose 21 44:30
Travis St. Pierre 24 46:38 Rebecca Suddeth 23 56:30
Tim Haney 23 47:01 Sandra Ekstrom 23 58:51
25-29
Shawn Wilber 28 41:35 Santilla Victorian 28 43:48
David Benson 27 42:20 Emily Blake 27 46:32
Bryan Lewis 28 42:31 Christy Bell 28 47:01
30-34
Chris McCrory 32 36:52 Leigh Ayn Drye 34 44:27
Dennis Devore 33 38:35 Heidi Melia 33 53:40
Rusty Hall 34 40:23 Tricia Miguez 34 54:27
35-39
Paul Bodet 35 38:52 Countess Comadore 38 46:18
David Longcope 36 40:43 Elizabeth Hall 36 47:09
Gary Marshall 35 41:08 Shawn Holliday 38 47:47
40-44
Ross Shales 40 37:09 Sue Rice 44 48:17
James Miller 41 39:13 Lilli Brown 44 48:33
Mitch Compeaux 40 39:15 Michelle Barkemeyer 51 53:49
45-49
Kenneth Schexnayder 45 37:16 Linda Sarpy 47 51:13
Derrick Lee 49 37:37 Ingrid Rey 49 54:37
Barry Creppel 48 40:45 Susan Manikin 47 55:05
50-54
Greg Spyridon 51 41:47 Linda Fussell 51 52:47
Larry Price 53 43:37 Barbara Siede 51 55:22
Tim Jeansonne 52 45:39 Marcia Finkelstein 53 56:00
55-59
J. Roger Brown 55 41:00 Helene Price 58 51:07
Juan Perez 59 41:49 Eveline Crozier 55 55:50
Bill Comus 55 43:24 Sandy Giannobile 59 56:08
60-64
Buddy Doize 61 54:47 Isabel Rivera 61 56:16
Robert Myers 61 55:00
John Rincon 64 57:43
65-69
Mike Witkin 65 47:23
Sheldon Vice 63 57:06
Bill Jennings 65 57:27
70-74
Bill Cohen 72 1:03:10
Henry Gaudet 72 1:03:10
Bill Cox 75 1:05:57
Racewalkers Overall Top 5
Steve Attaya 55 1:06:01 Angel Wofford 40 1:02:00
Doug Pool 63 1:09:28 Roxie Martinez 36 1:09:22
Isaac Knightshead 47 1:09:18 Denise Surratt 54 1:19:05
Bill Elrod 67 1:12:00 Jane Phelps 57 1:19:17
Randy Surratt 54 1:12:00 Earlene Knox 51 1:20:53

Top 5K Finishers

Male Age Time   Female Age Time
Overall
Bryan Smith 41 17:02 Sherri Lein 26 18:50
Masters
Wayne Chenet 40 17:20 Pam Williams 49 22:04
Grandmasters
Juan Perez 59 18:49 Helene Price 58 24:08
10-Under
Anthony Sticker 10 22:55 Kayla Stricker 9 27:00
Steven Hardy 10 23:22 Cassandra Hardy 8 28:08
11-14
Michael Wilson 14 21:10 Sarah Denny 14 27:35
Thomas Beavers 12 27:35 Michelle Beavers 11 28:43
15-19
Justin Cooper 19 22:04 Wendy Popik 17 22:32
Barry Loyacano 15 24:07 Rebekah Stricker 15 27:58
20-29
Chris Kelly 27 17:57 Angela Blandino 26 23:01
Teddy Lopez 27 21:07 Vanessa Simoneaux 28 24:08
30-39
Dennis DeVore 33 18:06 Leigh Ann Drye 34 21:58
Jim Garvey 39 18:40 Andrea Talentino 36 22:15
40-49
Derrick Lee 49 18:37 Amanda Lanclos 43 26:29
Mitch Compeaux 40 18:45 Renee Bergeron 42 26:51
50-59
Larry Price 53 20:23 Rosa Bischoff 50 24:22
Frank Payne 59 21:48 Linda Fussell 51 24:30
60-69
Sheldon Vice 63 24:50 Ruth Baehr 63 32:42
Bob Murphy 61 24:52 Betty Waguespack 68 39:10
70-Over
Bob Sylvester 73 30:06 Amelia Gassen 76 45:44
Alvin Ross 72 34:58 Lucy Troxler 73 45:49
Racewalkers Overall Top 5
Greg Bodet 42 DQ Angel Wofford 40 30:18
Steve Attaya 55 31:21 Linda White 41 36:23
Randy Surratt 54 33:05 Denise Surratt 54 38:24
John Bertucci 43 33:55 Jane Phelps 57 39:08
Duke Wolverton 57 33:56 Joyce Hartman 49 40:20
Jerry Renz 59 35:30

Top Half-Mile Finishers

Male Age Time   Female Age Time
Overall
Michael Wilson 14 2:28 Jodi Dufrene 16 3:13
Youth
Chad Schultz 15 2:45 Michelle Beavers 11 3:30
8-Under
Robert Mipro 7 3:12 Ellen Barkemeyer 8 3:42
Tino Guardalabene 8 4:35 Cassandra Hardy 8 3:48
9-10
Steven Hardy 10 3:08 Kayla Stricker 9 3:23
Craig Wilson 10 3:11 Amanda Barkenmeyer 10 3:11
11-12
Thomas Beavers 12 3:54 Alex Grieb 12 3:30
Emily Muller 12 4:24
13-14
Elise Barkemeyer 13 3:53
Patricia Beavers 14 5:07

Questions or comments about these results? Contact results@runNOTC.org.