West End Dash Results

July 9, 1999
West End Park, New Orleans, LA
600 participants
Race Director: Chuck George, New Orleans Track Club

Questions or comments about these results? Contact results@runNOTC.org.

Top 2 Mile Finishers

Male Age Time   Female Age Time
Overall
Ross Shales 35 10:01 Julie Hotard 20 12:15
Masters
Junius Nixon 47 10:38 Harriett Handshaw 45 13:34
Grandmasters
Brendan Minihan 53 11:18 Helene Price 54 15:53
Heavyweight Division Superheavyweight Division
Earl Abadie 38 11:57 Colin Chell 32 12:12
Steve Walker 43 13:26 J. Douglas 42 15:32
John Scott 44 13:42
10-Under
Jared Nunez 9 16:50 Sabrina Martinez 10 21:08
Ryan Chauvin 6 19:20 Jennifer Armstrong 10 21:50
11-14
Matthew Bowman 13 17:02 Leslie Brocato 14 14:24
Colin Manikin 11 17:03 Katie Weidner 12 15:24
15-19
Jacob Schrieffer 16 10:39 Julie Schumacher 19 13:54
Farren Clark 19 10:39 Stephanie Legier 19 13:56
20-24
Matt Kelso 24 10:20 Laura Toups 21 13:32
Sean Fitzwilliam 20 10:23 Kenji Gutierrez 24 16:26
25-29
Cory Turner 27 11:25 Miko Matsuba 28 12:52
Cliff Franz 25 12:04 Jennifer Gioia 26 13:20
30-34
Troy Lucia 30 10:23 Beth Schibler 31 13:55
Wade Wootan 32 10:28 Terry Perrault 34 15:00
35-39
Bryan Smith 37 10:14 Mary Schmidt 35 14:32
Jim Garvey 35 10:28 Regina Westenfeld 37 15:00
40-44
Derrick Lee 44 11:09 Rosanne Simons 41 13:57
J.J. Waguespack 40 11:44 Sarah Middleton 44 14:37
45-49
Leo Lafrance 47 11:34 Rosa Bischoff 46 15:09
Boom Belkhouche 48 12:17 Phyllis Cardon 45 16:24
50-54
J. Roger Brown 51 11:28 Katherine Tharp 52 16:23
Kenny Mire 50 12:43 Loran Dwyer 50 16:45
55-59
Juan Perez 55 11:41 Marie Boesch 56 20:15
Eugene Jones 55 14:10 Carol Duarte 55 23:29
60-64
Mike Witkin 60 12:44 Betty Waguespack 64 21:04
Bob Quintana 61 14:12 Jean Faia 63 28:36
65-69
Richard Gonzalez 67 15:26
Ed Wilson 65 17:24
70-Over
Bill Cox 71 15:30 Elisabeth Van Battum 75 17:11
Bob Allen 72 15:45 Connie Butler 70 24:50
RaceWalkers Overall
Glen Bodet 38 15:45 Denise Surratt 49 20:09
RaceWalkers 29-Under
Sara Beer 16 26:45
Bridget Clement 13 32:48
RaceWalkers 30-39
Greg Bodet 38 16:34 Connie McCloskey 35 20:49
Mitch Handrich 35 19:06 Roxie Martinez 32 21:21
RaceWalkers 40-49
Jose Villalta 42 18:35 Liz Lotz 43 24:42
Mike Knox 47 22:44 Suzanne LeBaron 44 25:03
RaceWalkers 50-59
Steve Attaya 51 18:06 Diane Binet 55 24:25
Randy Surratt 50 19:57 Gay Barnes 52 26:12
RaceWalkers 60-69
Bill Elrod 63 20:30 Martha Tolbird 64 26:20
Gerry Bodet 63 20:59
RaceWalkers 70-Over
Gordon Gaille 78 24:48 RoRo Hoerner 72 27:37
Marion Neyrey 72 28:36

2 Mile Team Divisions

Team   Members   Time
Male Open Division
King of the Hill Troy Lucia 10:23
Sean Fitzwilliam 10:23
Wade Wootan 10:28
King of the Hill Troy Strhmeyer 10:51
Nick Kenney 11:06
Farren Clark 10:39
No Names Jacob Schrieffer 10:39
Cory Turner 11:25
Andrew Callais 10:56
SpotTees Leo Lafrance 11:34
Bill Salaun 11:51
Steve Perilloux 10:55
The Last Minutes Paul Bodet 11:14
Derrick Lee 11:09
Paul Hellmers 11:29
King of the Hill Ed McCarthy 11:21
Steve Kalbaugh 11:45
Anand Viswanathan 11:08
King of the Hill Ryan Graffagnini 12:45
Christian Finnern 13:53
Dwayne Stewart 18:35
Female Open Division
King of the Hill Julie Hotard 12:15
Julie Schumacher 13:54
Laura Toups 13:32
SpotTees Karen Witkin 14:27
Stacey Lafleur-Spawn 14:01
Harriet Handshaw 13:34
Chalmette Track Club Jennifer Gioia 13:20
Eve Kazik 15:07
Mary Schmidt 14:32
King of the Hill Catherine Radle 14:00
Stephanie Legier 13:56
Allison Fugetta 15:21
King of the Hill Rickie G'Sell 18:20
Amy Ferrara 15:56
Lacey Tabary 15:35
Male Masters Teams
Chalmette Track Club Junius Nixon 10:38
Juan Perez 11:38
J. J. Waguespack 11:44
King of the Hill J. Roger Brown 11:28
Brendan Minihan 11:18
Mike Witkin 12:44
SpotTees Michael Burgess 13:32
Michael Bracey 13:21
Spot 13:17
Chalmette Track Club Phil Gioia 15:17
Shady Schadwell 13:42
Steve Geeck 12:23
King of the Hill Mike Sunseri 13:02
Doug Callon 14:04
Bill Dwyer 14:46
No Name Team Bob Quintana 14:12
Barny Kirn 13:26
Ted Passantino 14:28
Audubon Runners Kerry Bundrick 15:02
Duke Wolverton 13:45
Pat Schwall 14:07
Female Masters Teams
Chalmette Track Club Rosa Bischoff 15:09
Sue Rice 14:40
Rosanne Simons 13:57
Dream Girls Jackie Wolverton 17:43
Jamie Manders 19:07
Lilli Brown 15:05
SpotTees Chicks Marjean Gohd 18:13
Charlotte Bracey 17:10
Pam Danner 17:57
King of the Hill Carin Sunseri 23:30
Fran Dwyer 16:45
Merrill Babin 18:43
Heavyweight Team Division
SpotTees Whoppers Steve Walker 13:26
Earl Abadie 11:57
John Scott 13:42
Male RaceWalkers Teams
The Dot Boys Glen Bodet 15:45
Greg Bodet 15:54
Gerry Bodet 20:59
Water Walkers Steve Attaya 21:06
Jose Villalta 18:35
Randy Surratt 19:57
TurboDogs (Mixed Team) Susan Bosarge 29:35
Brian Bosarge 30:09
Roxanne Elliot 26:13
Female RaceWalkers Teams
Team CDR Roxie Martinez 21:21
Connie McCloskey 20:49
Denise Surratt 20:09
Oldies But Goodies Suzanne LeBaron 25:03
Martha Tolbird 26:20
Gay Barnes 26:12

Top Half-Mile Finishers

Male Age Time   Female Age Time
Overall
Don Quintana 16 2:24 Cris Medina 43 3:07
8-Under
Brandon Bassett 7 3:46 Alexandra Grieb 8 4:25
Tommy Beavers 8 4:06 Michelle Beavers 6 4:29
9-10
Benjamin Martinez 9 3:36 Sabrina Martinez 10 3:23
Kyle George 9 3:43 Angelina Brocato 9 3:24
11-12
Colin Manikin 11 3:20 Sara Goodman 11 3:13
Nathan Parker 11 3:25 Amanda Barrett 12 3:15
13-14
Jeff Schiro 13 2:49 Laurie Bischoff 13 3:48
Daniel Dufour 13 3:40 Bridget Clement 13 4:12
15-17
Grant Widmer 17 2:35 Nicole Knaver 15 3:26
Kirk Anderson 15 2:37 Ashley Smith 15 6:26

Questions or comments about these results? Contact results@runNOTC.org.