The New Orleans Track Club

New Orleans' premier running organization
promoting health and fitness since 1963

39th Annual Larry Fuselier Race

25K, 5K

Sunday, December 28, 2014, 8:00 AM

Lake Pontchartrain Lakefront, Metairie, LA

Foggy and humid conditions greeted 5k and 25k runners at the Lake Pontchartrain Lakefront on Sunday, December 28th, 2014 for the 39th Annual Larry Fuselier Race. Both 5k and 25k participants ran out-and-back courses on the levee starting in Bucktown.

Cory Bourg was victorious in the men's 25k race in a time of 1:38:11, while Tessa Clayton ran strong to win the women's 25k race in 2:01:52. Teens dominated the 5k race, with 16-year-old Bryant White winning the male division in 17:30 and 15-year-old Anja Maijala winning for the female division in 20:26. This year, all race participants and volunteers received a black pair of NOTC running gloves.

Thanks so much to our hard-working race volunteers and to our sponsors: Bucktown Burger & Fish Co., Elmer's Chee Wees, Kentwood Springs, Michelob Ultra, Louisiana's Health and Fitness Magazine, Halpern, and The Offices at 1050.

Questions or comments about these results? Contact results@runNOTC.org.

25K Results

Place Male Age Time Female Age Time
Overall
1 Cory Bourg 34 1:38:11 Tessa Clayton 26 2:01:52
Youth (15 and Under)
1
Masters (40 and Over)
1 Byron Adams 51 1:41:41 Alicia Hopkins 40 2:21:47
Grandmasters (50 and Over)
1 Tom Luongo 50 1:49:10 Diane Gravelle 51 2:28:55
Seniors (60 and Over)
1 Bob Lanteigne 60 2:20:12 Tillie Clark 67 2:59:30
15-Under
1
16-19
1 Isabella Hemb 17 2:13:11
20-29
1 Murray Morella 29 2:26:01 Sarah Crawford 29 2:42:49
30-39
1 Wilfredo Aguirre 36 1:48:02 Sheila Oubre 37 2:12:48
40-49
1 Mark Barker 41 1:52:00 Mary Rosinia 45 2:38:58
50-59
1 Sam Landry 54 1:51:39 Vikki Talamo 50 2:54:30
60-69
1 Kerry Bundrick 65 2:32:51 Beverly Bahle 60 3:28:10
70-Over
1 Jim Marsalis 70 2:21:40
Racewalkers Overall
1 Suzanne Ward 60 3:43:12

Runner Division

Place Name Age Time Pace Bib
1 Cory Bourg 34 1:38:11 6:20 11
2 Byron Adams 51 1:41:41 6:33 76
3 Wilfredo Aguirre 36 1:48:02 6:58 5
4 Tom Luongo 50 1:49:10 7:02 75
5 David Lapene 34 1:49:38 7:04 33
6 Sam Landry 54 1:51:39 7:12 31
7 Mark Barker 41 1:52:00 7:13 7
8 Josh McCracken 41 1:53:31 7:19 40
9 Jerome Yesso 38 1:59:38 7:43 66
10 John Parson 30 2:02:35 7:54 47
11 Troy Dison 45 2:07:08 8:12 22
12 Keith Dufren 49 2:09:02 8:19 71
13 John Fogarty 54 2:11:45 8:29 84
14 Daric Bass 45 2:12:48 8:34 8
15 Daniel Lovasz 36 2:13:22 8:36 36
16 Bill Rushing 56 2:13:45 8:37 86
17 Alan Rovira 45 2:15:58 8:46 52
18 Tomas Orihuela 48 2:16:36 8:48 45
19 Dan Prados 53 2:16:36 8:48 49
20 Jason Bordelon 32 2:17:31 8:52 10
21 Bob Lanteigne 60 2:20:12 9:02 32
22 Jim Marsalis 70 2:21:40 9:08 38
23 Chris Mysing 47 2:22:19 9:10 43
24 Carlos Aldana 40 2:23:10 9:14 6
25 Ben Fiallos 49 2:23:26 9:15 23
26 Murray Morella 29 2:26:01 9:25 79
27 William Ruscoe 54 2:26:24 9:26 53
28 Roy Lissarrague 45 2:26:57 9:28 35
29 Dewitt Finley 47 2:27:52 9:32 82
30 Jason Joubert 41 2:30:02 9:40 30
31 Beam Bergeron 44 2:32:48 9:51 80
32 Kerry Bundrick 65 2:32:51 9:51 15
33 John Brocato 55 2:34:00 9:55 89
34 Norman Lieberman 72 2:41:39 10:25 88
35 Tim Talbot 38 2:41:47 10:26 77
36 James Street 47 2:46:12 10:43 58
37 Laurence Sanchas 57 2:46:23 10:43 54
38 Joseph Mortillaro 46 2:46:33 10:44 42
39 Aaron Sims 39 2:56:14 11:21 56
40 Fernando Urrego 42 2:57:15 11:25 63
41 James Fisher 36 3:06:20 12:00 24
42 Derron Wallace 35 3:19:52 12:53 64

Runner Division

Place Name Age Time Pace Bib
1 Tessa Clayton 26 2:01:52 7:51 18
2 Sheila Oubre 37 2:12:48 8:34 46
3 Isabella Hemb 17 2:13:11 8:35 70
4 Hannah Curry 33 2:19:05 8:58 21
5 Hailey Shore 16 2:20:47 9:04 85
6 Alicia Hopkins 40 2:21:47 9:08 29
7 Mariana Tumminello 19 2:22:16 9:10 62
8 Frances Finley 32 2:22:47 9:12 83
9 Christina Mamolo 35 2:28:05 9:33 78
10 Jill Tucker 33 2:28:27 9:34 61
11 Diane Gravelle 51 2:28:55 9:36 73
12 Ashley Trosclair 30 2:30:23 9:41 60
13 Claudia Hemb 17 2:35:19 10:01 69
14 Mary Rosinia 45 2:38:58 10:15 51
15 Sarah Crawford 29 2:42:49 10:30 20
16 Vikki Talamo 50 2:54:30 11:15 81
17 Tillie Clark 67 2:59:30 11:34 17
18 Taylor Geiger 24 3:00:45 11:39 26
19 Marsha Comeaux 47 3:03:26 11:49 19
20 Diane Gilliam 48 3:03:33 11:50 27
21 Kristina Bourgeois 36 3:04:26 11:53 87
22 Shannon Caffrey 36 3:05:03 11:55 16
23 Amy Santos 37 3:05:44 11:58 55
24 Jenn Garnand 31 3:05:57 11:59 25
25 Melissa Nodier 25 3:17:51 12:45 44
26 Michelle Smith 34 3:24:05 13:09 90
27 Beverly Bahle 60 3:28:10 13:25 72
28 Denese Blue 47 3:43:28 14:24 9
29 Nisha Mirchandani 32 3:55:25 15:10 41

Racewalker Division

Place Name Age Time Pace Bib
1 Suzanne Ward 60 3:43:12 14:23 65
2 Jeanne Dumertre 63 3:43:22 14:23 74
Year Male Winner Time Female Winner Time
(*) Event record time.
2017 Matt Greco 1:49:11 Callie Smithson 1:56:10
Jan 2016 Matthews Vargas 1:38:17 Paige Fisher 1:55:40
Dec 2014 Cory Bourg 1:38:11 Tessa Clayton 2:01:52
Jan 2014 Matthews Vargas 1:40:49 Celeste Dolan 1:48:27
2013 Ross Shales 1:46:48 Karen Lockyer 1:39:04
2012 Jeremy Kalmus 1:30:24 Celeste Dolan 1:51:04
2011 Brendan Minihan, Jr. 1:34:29 Kristin Wenstrom 1:46:00
Jan 2010 Brendan Minihan, Jr. 1:30:26 May King 1:47:35
2008 Brendan Minihan, Jr. 1:31:34 Caroline Smith 1:50:43
2007 Brendan Minihan, Jr. 1:37:25 Carolyn Mikulencak 2:05:25
2006 Brendan Minihan, Jr. 1:29:57 Sarah Harelson 2:01:43
2005 Brendan Minihan, Jr. 1:28:10 Leigh Ayn Drye
Allison Moll (tie)
1:56:00
2004 Brendan Minihan, Jr. 1:26:46 Shannon Depp 1:49:15
2003 Brendan Minihan, Jr. 1:26:23 Lisa Pratt 1:47:25
2002 Brendan Minihan, Jr. 1:27:23 Lisa Pratt 1:49:26
2001 Jesse Palmer 1:28:40 Sherri Lein 1:48:09
2000 Brendan Minihan, Jr. 1:28:43 Heather Ardoin 1:57:30
1999 Chris Singley 1:30:15 Sara Whittingham 1:55:17
1998 Bryan Smith 1:33:14 Lynn MacDougall 1:45:00
1997 Robert Marino 1:25:46 Lynn MacDougall 1:41:30
1996 Leonard Vergunst 1:29:42 Lynn MacDougall * 1:38:09
1995 Jeff Hartlage 1:30:22 Lynn MacDougall 1:39:10
1994 Dr. Pat Hambrick 1:27:59 Pam Williams 1:43:12
1993 Bryan Smith 1:28:27 Denise Billiot 1:46:28
1992 Keith Iovine 1:27:57 Laura Guerrero 1:46:25
1991 Ed Eybel 1:35:40 Jenni Peters 1:39:10
1990 Eugene Dedeaux 1:27:46 Denise Billiot 1:39:54
1989 Eugene Dedeaux 1:27:35 Carole Smith 1:39:31
1988 Mark Malander 1:26:12 Carole Smith 1:41:44
1987 Eugene Dedeaux 1:28:37 Laurie Hart 1:41:06
1986 Fred Klinge 1:24:30 Laurie Hart 1:38:25
1985 Mark Malander 1:22:30 Ruthie Kimmel 1:44:25
1984 William Marino 1:25:43 Alicia Sabi Courtney 1:40:49
1983 Kent McDonald 1:22:12 Jenni Peters 1:39:10
1982 Kent McDonald 1:23:38 Margie Miranne 1:53:59
1981 Kent McDonald * 1:18:59 Lisa Fuselier 1:42:05
1980 Bobby Beck 1:22:50 Pam Bast 1:50:40
1979 Frank Trammel 1:26:28 Allyson Fried 2:07:00
1978 Larry Fuselier 1:32:37 Mary Briant 1:55:26
1977 Dennis Gordon 1:25:52 Mary Briant 1:54:05
1976 Frank Trammel
(15 Mile Race)
1:19:50

5K Results

Place Male Age Time Female Age Time
Overall
1 Bryant White 16 17:30 Anja Maijala 15 20:26
Youth (15 and Under)
1 Daniel Bischoff 15 22:07 Fiona Collins 12 25:14
Masters (40 and Over)
1 Alexander Thomas 52 20:43 Yvette Maijala 46 22:29
Grandmasters (50 and Over)
1 J Roger Brown 66 21:48 Wendy Medel 54 25:16
Seniors (60 and Over)
1 Clyde Carroll 62 25:05 Germaine Carroll 60 29:57
15-Under
1 Jackson Shelby 11 22:21 Autumn Grieb 11 25:43
16-19
1 Carlos Zervigon 16 17:33 Anastasia Grieb 19 24:55
20-29
1 Charles Evans 20 20:34 Hannah Stillings 25 20:31
30-39
1 Nathan Huegen 33 32:12 Lori Gaston 39 25:10
40-49
1 Michael Jourdan 44 21:21 Tanya Drake 43 26:21
50-59
1 Randy Schmidt 51 22:56 Joy Cohen 54 28:42
60-69
1 Darryl Sorensen 60 26:41 Patricia Carroll 65 32:24
70-Over
1 Lee Hayes 72 52:02
Racewalkers Overall
1 Brett Badgerow 27 32:14 Jane Phelps 68 43:04

Runner Division

Place Name Age Time Pace Bib
1 Bryant White 16 17:30 5:39 392
2 Carlos Zervigon 16 17:33 5:39 390
3 Mark Golay 18 18:41 6:01 327
4 Charles Evans 20 20:34 6:38 322
5 Alexander Thomas 52 20:43 6:41 373
6 Michael Jourdan 44 21:21 6:53 376
7 Danny Karcher 44 21:31 6:56 377
8 J Roger Brown 66 21:48 7:02 309
9 Daniel Bischoff 15 22:07 7:08 369
10 Jackson Shelby 11 22:21 7:12 387
11 Randy Schmidt 51 22:56 7:23 386
12 Joseph Middleton 13 23:37 7:37 380
13 Jeffrey Vinzant 53 23:57 7:43 365
14 Alex Koenig 10 24:20 7:50 334
15 Keelan Collins 14 24:44 7:58 318
16 Clyde Carroll 62 25:05 8:05 314
17 Trinidad Medel 59 25:19 8:09 344
18 Conrad Shelby 43 25:33 8:14 388
19 Benny Collins 58 25:38 8:16 316
20 Jack Stogner 16 26:00 8:23 389
21 Kent Gravelle 54 26:14 8:27 375
22 Darryl Sorensen 60 26:41 8:36 371
23 Fred Lotz 59 26:45 8:37 340
24 Reid Brown 54 28:16 9:07 312
25 Ryan Koenig 41 28:28 9:10 335
26 Elwin Draughon 54 28:39 9:14 320
27 Michael Brown 47 29:03 9:22 311
28 Matthew Joubert 10 29:11 9:24 332
29 Tony Murphy 48 29:21 9:27 348
30 Carlos Vides 49 29:39 9:33 384
31 Guy Robinson 52 30:21 9:47 355
32 Greg Schexnayder 52 30:48 9:55 356
33 Adam Huelga 12 31:23 10:07 382
34 Nathan Huegen 33 32:12 10:23 331
35 Garrett Hawk 40 33:13 10:42 328
36 Kevin Webster 51 33:47 10:53 367
37 Felix Fiallos 18 34:37 11:09 323
38 Miles Bellaire 12 34:53 11:15 303
39 Sandy Bellaire 42 35:09 11:20 304
40 Doug Molin 54 36:00 11:36 381
41 Gene Bischoff Jr 60 38:10 12:18 306
42 Lee Hayes 72 52:02 16:46 329
43 Mario Huelga 46 54:43 17:38 383

Racewalker Division

Place Name Age Time Pace Bib
1 Brett Badgerow 27 32:14 10:23 372
2 Gary Sells 63 37:15 12:00 357
3 William Phelps 70 43:07 13:53 351

Runner Division

Place Name Age Time Pace Bib
1 Anja Maijala 15 20:26 6:35 341
2 Hannah Stillings 25 20:31 6:37 363
3 Yvette Maijala 46 22:29 7:15 342
4 Anastasia Grieb 19 24:55 8:02 395
5 Lori Gaston 39 25:10 8:07 326
6 Fiona Collins 12 25:14 8:08 317
7 Wendy Medel 54 25:16 8:09 345
8 Autumn Grieb 11 25:43 8:17 393
9 Jennifer Gandolph 31 25:43 8:17 325
10 Tanya Drake 43 26:21 8:30 370
11 Danielle Leblanc 21 26:33 8:33 339
12 Gretchen Stillings 20 26:58 8:41 362
13 Joy Cohen 54 28:42 9:15 394
14 Susan Rice 55 29:25 9:29 353
15 Kristina Ericksen 39 29:32 9:31 321
16 Rachel Hery 38 29:32 9:31 330
17 Germaine Carroll 60 29:57 9:39 315
18 Jenna Berniol 28 31:34 10:10 391
19 Bette Painter 35 32:13 10:23 349
20 Patricia Carroll 65 32:24 10:26 379
21 Karrie Ward 48 32:39 10:31 366
22 Cynthia Martin 66 33:38 10:50 39
23 Hannon Laplace 28 33:59 10:57 336
24 Leslie Brown 50 34:33 11:08 310
25 Emma Bellaire 10 34:35 11:09 302
26 Marcia Finkelstein 63 34:49 11:13 324
27 Joelle Boudreaux 29 35:21 11:23 307
28 Emily Neesley 25 36:57 11:54 385
29 Judith Stone-Collins 49 38:27 12:23 364
30 Kathleen Robinson 66 41:41 13:26 378
31 Beth Stillings 61 41:41 13:26 360
32 Gwen St.pierre 52 50:53 16:24 359

Racewalker Division

Place Name Age Time Pace Bib
1 Jane Phelps 68 43:04 13:52 350
2 Lynn Garrett 53 45:59 14:49 374
3 Maribeth Murphy 56 49:36 15:59 347
4 Catherine Sowa 49 54:15 17:29 358

Race Administration

The Larry Fuselier Race is owned and produced by the New Orleans Track Club, a not-for-profit organization and a member of the Road Runners Club of America (RRCA) and USA Track & Field (USATF). For more information contact the NOTC via email at notc@runNOTC.org or phone 504-304-2326.