The New Orleans Track Club

New Orleans' premier running organization
promoting health and fitness since 1963

38th Annual Larry Fuselier Race Results

25K, 5K

Sunday, January 5, 2014, 8:00 AM

Lake Pontchartrain Lakefront, Metairie, LA

Participants came out to the Lake Pontchartrain Lakefront in Bucktown on Sunday, January 5th to tackle 25k and 5k distances along the levee, with the 25k serving as the conclusion to the Long Distance series. The 25k champions were Matthews Vargas (1:40:49) and Celeste Dolan (1:48:27). The 5k champions were Mark Golay (18:01) and Bethany Burst (22:42). All race participants received a commemorative pair of NOTC gloves - perfect timing for the recent cold weather in Southeastern Louisiana! Post-race refreshments included Elmer's Chee-Wees, hot dogs, bananas, king cake provided by Bakermaid, Michelob Ultra beer, and healthy lifestyle beverages from ICONIC. The festivities continued across the street at Bucktown Burger and Fish Company, which provided beer and pasta for race participants.

Questions or comments about these results? Contact results@runNOTC.org.

25K Results

Place Male Age Time Female Age Time
Overall
1 Matthews Vargas 17 1:40:49 Celeste Dolan 38 1:48:27
Youth (15-Under)
1
Master (40-Over)
1 Ross Shales 50 1:42:00 Pam Congemi 45 2:12:11
Grandmaster (50-Over)
1 Andre Olivier 51 1:44:06 Marianne Garvey 52 2:12:30
Senior (60-Over)
1 Fred Goodson 64 2:16:04 Pat Reyna 62 2:29:38
Overall Racewalker
1 Jimmy Vesely 60 3:49:01 Pat Driscoll 60 2:58:58

Runner Division

Place Name Age Time Pace Bib
1 Matthews Vargas 17 1:40:49 6:30 96
2 Ross Shales 50 1:42:00 6:35 62
3 Andre Olivier 51 1:44:06 6:43 82
4 Matt Greco 30 1:48:13 6:59 21
5 Sam Landry 53 1:53:14 7:18 36
6 Wilfredo Aguirre 35 1:55:05 7:25 1
7 Paul Engeriser 49 1:55:16 7:26 75
8 Timothy Priest 49 1:57:09 7:33 56
9 Tomas Orihuela 47 1:58:01 7:36 48
10 Ernest Baker 39 1:58:01 7:36 101
11 Mr. Craig Hornberger 29 2:00:51 7:47 27
12 Joshua Hunt 34 2:04:31 8:02 30
13 Kenneth Prados 57 2:09:37 8:21 55
14 John Parson 29 2:10:07 8:23 51
15 Kenny Bonvra 23 2:10:07 8:23 91
16 Nick Taravella 33 2:10:12 8:24 64
17 Rawn Davis 31 2:12:00 8:30 87
18 Alan Rovira 44 2:14:05 8:38 58
19 Gerard Yager 45 2:15:35 8:44 71
20 Fred Goodson 64 2:16:04 8:46 19
21 Joel Henschen 27 2:16:14 8:47 24
22 Roy Lissarrague 44 2:16:28 8:48 38
23 John Mclash 49 2:16:57 8:50 95
24 Nick Congemi 49 2:18:19 8:55 94
25 Dan Prados 52 2:19:14 8:58 54
26 Richard Gillen III 54 2:19:19 8:59 18
27 Chris Mysing 46 2:21:02 9:05 41
28 Andrew Goss 41 2:22:25 9:11 20
29 Edward Chiasson 61 2:22:36 9:11 11
30 Kenneth Massett 57 2:25:33 9:23 85
31 Jason Britt 41 2:26:35 9:27 84
32 Jaime Nino 61 2:29:45 9:39 45
33 Clanton Austin 21 2:29:58 9:40 80
34 Brandon Herrick 29 2:31:32 9:46 79
35 Robert Williams 67 2:31:33 9:46 69
36 Craig Toomey 38 2:32:12 9:48 65
37 Kenny Hurst 62 2:33:36 9:54 97
38 Kerry Bundrick 64 2:33:53 9:55 5
39 Larry Pitt 73 2:35:26 10:01 53
40 Laurence Sanchas 56 2:35:42 10:02 59
41 Bobby Nolan 51 2:35:57 10:03 46
42 Jeffrey Cardinale 39 2:36:21 10:05 8
43 Keith Schroth 57 2:37:24 10:09 60
44 Roy Phelps Jr. 55 2:37:35 10:09 76
45 Chris Nicolosi 49 2:39:02 10:15 44
46 Joseph Rosiere 34 2:39:30 10:17 74
47 Spot Metzler 60 2:42:24 10:28 92
48 Norman Lieberman 71 2:43:10 10:31 98
49 Jim Nevius 50 2:56:04 11:21 42
50 Kenneth Landry 49 3:04:33 11:53 35
51 Mike Giacona 35 3:08:26 12:08 17
52 Glenn Orzehoskie 38 3:11:42 12:21 49
53 Rex Wilson 62 3:14:00 12:30 70
54 David Moll 32 3:46:24 14:35 89
55 Moose Okrepki 54 3:46:30 14:36 73

Racewalker Division

Place Name Age Time Pace Bib
1 Jimmy Vesely 60 3:49:01 14:45 66

Runner Division

Place Name Age Time Pace Bib
1 Celeste Dolan 38 1:48:27 6:59 90
2 Jean Cassandra 30 1:51:01 7:09 10
3 Pam Congemi 45 2:12:11 8:31 93
4 Marianne Garvey 52 2:12:30 8:32 83
5 Jessica Bachmann 35 2:14:28 8:40 99
6 Anna Taconi 19 2:19:45 9:00 81
7 Lori Zeringue 34 2:23:54 9:16 72
8 Mindy Theriot 30 2:27:24 9:30 100
9 Pat Reyna 62 2:29:38 9:39 57
10 Brina Faciane 35 2:32:08 9:48 15
11 Christine Morrison 45 2:36:04 10:03 39
12 Laura Waples 26 2:36:05 10:03 67
13 Leslie Schroth 54 2:37:24 10:09 61
14 Chloe Nicolosi 20 2:39:02 10:15 43
15 Shannon Summersgill 41 2:43:54 10:34 63
16 Jenn Garnand 30 2:46:49 10:45 16
17 Mary Lafollette 31 2:51:35 11:03 34
18 Kellie Camelford 29 3:01:14 11:41 7
19 Rhonda Dumas 43 3:03:35 11:50 78
20 Christine Quebedeaux 44 3:27:16 13:21 77
21 Shannon Caffrey 35 3:29:34 13:30 6
22 Georgette Phares 51 3:46:23 14:35 88
23 Geri O'Krepki 53 3:46:30 14:36 47

Racewalker Division

Place Name Age Time Pace Bib
1 Pat Driscoll 60 2:58:58 11:32 14
Year Male Winner Time Female Winner Time
(*) Event record time.
2017 Matt Greco 1:49:11 Callie Smithson 1:56:10
Jan 2016 Matthews Vargas 1:38:17 Paige Fisher 1:55:40
Dec 2014 Cory Bourg 1:38:11 Tessa Clayton 2:01:52
Jan 2014 Matthews Vargas 1:40:49 Celeste Dolan 1:48:27
2013 Ross Shales 1:46:48 Karen Lockyer 1:39:04
2012 Jeremy Kalmus 1:30:24 Celeste Dolan 1:51:04
2011 Brendan Minihan, Jr. 1:34:29 Kristin Wenstrom 1:46:00
Jan 2010 Brendan Minihan, Jr. 1:30:26 May King 1:47:35
2008 Brendan Minihan, Jr. 1:31:34 Caroline Smith 1:50:43
2007 Brendan Minihan, Jr. 1:37:25 Carolyn Mikulencak 2:05:25
2006 Brendan Minihan, Jr. 1:29:57 Sarah Harelson 2:01:43
2005 Brendan Minihan, Jr. 1:28:10 Leigh Ayn Drye
Allison Moll (tie)
1:56:00
2004 Brendan Minihan, Jr. 1:26:46 Shannon Depp 1:49:15
2003 Brendan Minihan, Jr. 1:26:23 Lisa Pratt 1:47:25
2002 Brendan Minihan, Jr. 1:27:23 Lisa Pratt 1:49:26
2001 Jesse Palmer 1:28:40 Sherri Lein 1:48:09
2000 Brendan Minihan, Jr. 1:28:43 Heather Ardoin 1:57:30
1999 Chris Singley 1:30:15 Sara Whittingham 1:55:17
1998 Bryan Smith 1:33:14 Lynn MacDougall 1:45:00
1997 Robert Marino 1:25:46 Lynn MacDougall 1:41:30
1996 Leonard Vergunst 1:29:42 Lynn MacDougall * 1:38:09
1995 Jeff Hartlage 1:30:22 Lynn MacDougall 1:39:10
1994 Dr. Pat Hambrick 1:27:59 Pam Williams 1:43:12
1993 Bryan Smith 1:28:27 Denise Billiot 1:46:28
1992 Keith Iovine 1:27:57 Laura Guerrero 1:46:25
1991 Ed Eybel 1:35:40 Jenni Peters 1:39:10
1990 Eugene Dedeaux 1:27:46 Denise Billiot 1:39:54
1989 Eugene Dedeaux 1:27:35 Carole Smith 1:39:31
1988 Mark Malander 1:26:12 Carole Smith 1:41:44
1987 Eugene Dedeaux 1:28:37 Laurie Hart 1:41:06
1986 Fred Klinge 1:24:30 Laurie Hart 1:38:25
1985 Mark Malander 1:22:30 Ruthie Kimmel 1:44:25
1984 William Marino 1:25:43 Alicia Sabi Courtney 1:40:49
1983 Kent McDonald 1:22:12 Jenni Peters 1:39:10
1982 Kent McDonald 1:23:38 Margie Miranne 1:53:59
1981 Kent McDonald * 1:18:59 Lisa Fuselier 1:42:05
1980 Bobby Beck 1:22:50 Pam Bast 1:50:40
1979 Frank Trammel 1:26:28 Allyson Fried 2:07:00
1978 Larry Fuselier 1:32:37 Mary Briant 1:55:26
1977 Dennis Gordon 1:25:52 Mary Briant 1:54:05
1976 Frank Trammel
(15 Mile Race)
1:19:50

5K Results

Place Male Age Time Female Age Time
Overall
1 Mark Golay 17 18:01 Bethany Burst 23 22:42
Youth (15-Under)
1 Bryant White, Jr. 15 18:15 Madison Boudreaux 15 23:31
Master (40-Over)
1 Scott Hall 41 20:33 Stephanie Veron 48 27:28
Grandmaster (50-Over)
1 J. Roger Brown 65 20:38 Cynthia Rodriguez 53 32:48
Senior (60-Over)
1 Thomas Parker 60 23:38 Catherine King 60 36:04
Overall Racewalker
1 William Phelps 69 40:38 Jane Phelps 67 41:19

Runner Division

Place Name Age Time Pace Bib
1 Mark Golay 17 18:01 5:49 320
2 Bryant White, Jr. 15 18:15 5:53 343
3 Brian Lewis 39 19:21 6:14 330
4 Kobe Dumas 16 20:11 6:30 317
5 Scott Hall 41 20:33 6:37 322
6 J. Roger Brown 65 20:38 6:39 310
7 Danny Karcher 43 21:40 6:59 348
8 Samuel Kellum-Brannon 12 22:03 7:07 326
9 Jeffery Rhodes 34 22:48 7:21 368
10 Jackson Shelby 10 23:05 7:26 352
11 Thomas Parker 60 23:38 7:37 335
12 Michael Jourdan 43 23:42 7:38 351
13 Mark Hughes 36 24:14 7:49 363
14 Robert Taconi 54 24:21 7:51 349
15 John Brannon 12 25:00 8:03 307
16 Gregg Price 31 25:17 8:09 369
17 Joseph Middleton 12 26:16 8:28 361
18 Andrew Hoffmann 57 26:28 8:32 325
19 John MacMahon 52 26:43 8:37 332
20 Elwin Draughon 53 26:50 8:39 315
21 Scott Burst 46 27:10 8:45 356
22 Drew Nichols 21 27:36 8:54 354
23 Randy Schmidt 50 27:38 8:54 350
24 Christopher Yochum 44 29:03 9:22 346
25 Darran Holder 12 30:33 9:51 360
26 Sarah Jennings 24 32:46 10:34 362
27 Ronald Williams 69 40:10 12:56 344
28 Richard Holder 40 41:29 13:22 359
29 Jesse Cannon 66 55:47 17:58 311

Racewalker Division

Place Name Age Time Pace Bib
1 William Phelps 69 40:38 13:05 337
2 Reginald Harley 57 41:20 13:19 323
3 Oliver Dailey, Jr. 66 56:13 18:07 313

Runner Division

Place Name Age Time Pace Bib
1 Bethany Burst 23 22:42 7:19 357
2 Madison Boudreaux 15 23:31 7:35 305
3 Sydney Lee 14 23:39 7:37 329
4 Sheila Oubre 36 25:02 8:04 371
5 Lori Gaston 38 25:34 8:14 319
6 Autumn Grieb 10 27:00 8:42 372
7 Stephanie Veron 48 27:28 8:51 370
8 Lauren Jewett 26 27:38 8:54 366
9 Dara Sunseri 46 29:17 9:26 347
10 Jada Gonzales 21 29:25 9:29 353
11 Jill MacMahon 48 29:27 9:29 331
12 Monique Brannon 42 30:50 9:56 309
13 Jamie Boudreaux 43 31:13 10:04 304
14 Cynthia Rodriguez 53 32:48 10:34 355
15 Irene Hebert 40 33:45 10:52 365
16 Erin Toomey 33 36:02 11:37 364
17 Catherine King 60 36:04 11:37 327
18 D Donivan 54 41:21 13:19 314
19 Neisha Kydd 34 41:29 13:22 358
20 Natalie Segura 36 41:38 13:25 341
21 Judith Kiser 47 43:26 14:00 328
22 Donna Velez 49 47:33 15:19 342
23 Mary Cannon 56 55:46 17:58 312
24 Maddie Brannon 21 1:56:53 37:39 308

Racewalker Division

Place Name Age Time Pace Bib
1 Jane Phelps 67 41:19 13:19 336

Race Administration

The Larry Fuselier Race is owned and produced by the New Orleans Track Club, a not-for-profit organization and a member of the Road Runners Club of America (RRCA) and USA Track & Field (USATF). For more information contact the NOTC via email at notc@runNOTC.org or phone 504-304-2326.