97th Jackson Day Race Results

Sunday, January 4, 2004, 8:30AM
Spanish Fort to Jackson Square, New Orleans, LA
Race Director: Chuck George, New Orleans Track Club

Questions or comments about these results? Contact results@runNOTC.org.

Top 9K Finishers

Male Age Time   Female Age Time
Overall
Meyer Friedman 24 30:08 Kathy Fleming 36 33:41
Will Silk 28 30:45 Ann Erath 25 38:05
Brandon Wingate 29 31:21 Michelle Friedman 20 38:29
Masters
Bryan Smith 41 32:03 Della Irby 41 39:26
Grandmasters
Dr. Pat 54 33:48 Fillis Friedman 51 41:15
14-Under
Mark Mendick-Leste 14 37:35 Hope Phelps 12 57:58
Walter Metzinger 12 45:58 Alex Grieb 12 1:00:20
Richard Garvey 12 46:09 Jeanne Holle 13 1:12:00
Courtney Ruli 13 1:12:00
15-19
Pablo Guth 21 32:58 May King 19 39:45
Jacob Joiner 16 33:10 Lucye Rafferty 19 42:23
Chris Costantini 19 34:47 Jen Perez 18 43:08
20-24
Matt Hoelle 21 31:50 Kristi Leblanc 20 41:39
Robert Lanclos 22 39:30 Jessica Matthews 22 52:55
Allen Michot 24 41:29 Becca Suddeth 23 56:24
25-29
Stephen Erath 26 32:10 Christina Bender 26 41:00
Greg Voelkel 25 34:02 Christy Bell 28 44:20
Rob Quintana 27 34:23 Amy Cavallina 28 44:25
30-34
Rocky Silva 32 33:04 Susan Fendlason 30 41:49
Ken Hofestetter 35 34:31 Alison Nations 32 41:50
Steve Young 30 34:41 Leigh Drye 34 41:50
35-39
Andrew Kenworthy 38 32:07 Shawn Holliday 38 43:45
Tom Luongo 39 32:50 Countess Comadore 37 44:06
Matt Rinard 39 33:24 Sandy Johnson 38 47:44
40-44
Wayne Chenet 40 32:32 Anna Blestel 41 43:14
Ross Shales 40 33:36 Eve Kazik 40 46:04
Linn Fink 41 33:46 Marianne Garvey 42 46:09
45-49
Derrick Lee 48 31:59 Billie Sloss 47 42:43
Kenneth Schexnayder 45 34:53 Lesley Goodell 49 44:05
Tom Farley 47 38:02 Cynthia Scarpero 46 47:30
50-54
Junius Nixon 52 34:50 Rosa Bischoff 50 48:24
Bobby Matthews 51 38:20 Lynn Hebert 52 51:15
Boom Belkhouche 53 38:30 Marcia Finkelstein 52 54:32
55-59
Juan Perez 59 37:35 Sandy Giannobile 59 51:07
Mike Sunseri 55 41:35 Charmaine Leblanc 55 1:01:34
Frank Payne 58 41:53 Sharon Harvey 56 1:02:00
60-64
Tad Jurgens 62 38:12 Isabel Rivera 61 50:36
Eugene Jones 60 43:40 Tommie Robertson 61 1:04:50
Jay Leblanc 63 43:46 Maggie Percle 64 1:19:20
65-69
Gabe Abene 69 53:48 A. K. Crabtree 66 1:00:40
Frank Abene 67 55:32
Jan Kobylasz 65 59:16
70-74
Bill Cohen 72 57:31 Lucy Troxler 72 1:30:00
Henry Gaudet 73 59:14
Bob Sylvester 73 1:01:00
75-Over
Bill Cox 75 59:45
Arlen Frank 75 1:08:44
Arthur Gassen, Jr. 79 1:10:14
Heavyweight Division-A (200-224) Heavyweight Division-B (225-Up)
Jason Shows 31 41:58 Earl Abadie 42 42:28
John Braud 46:18 Stuart Dunn 32 48:13
Racewalkers Top 5 Overall
Steve Attaya 55 57:18 Denise Surratt 54 1:03:40
Steve Rojas 41 57:34 Elaine Joseph 67 1:06:54
Randy Surratt 54 59:56 Jane Phelps 57 1:09:09
Doug Pool 63 1:04:57 Gay Barnes 57 1:10:12
Mike Knox 52 1:07:04 Earlene Knox 51 1:10:56

Questions or comments about these results? Contact results@runNOTC.org.