Ole Man River Race Results

Sunday, November 24, 2002
U.S. Army Corps of Engineers Facility, New Orleans, LA.
Race Director: Chuck George, New Orleans Track Club

Questions or comments about these results? Contact results@runNOTC.org.

Top Half-Marathon Finishers

Male Age Time   Female Age Time
Overall
Brandon Wingate 28 1:16:12 Lisa Pratt 28 1:29:23
Masters (40-Over)
Derrick Lee 48 1:22:04 Carole Smith 48 1:30:59
Grandmasters (50-Over)
Kenny Mire 53 1:29:49 Dorothy Cain-Sales 51 1:50:31
19-Under
Chris Detrinis 15 1:40:42 Erin Nolan 17 1:42:54
Bo Bellow 16 2:09:09 Jennifer Rubichaux 17 1:50:29
Dylan Lesage 16 2:13:36
20-24
Aaron Bowen 24 1:24:35 Andrea Tesvich 20 1:41:17
Robert Flores 22 1:30:39 Kara Thorvaldsen 24 1:52:30
John Lesemanni 24 1:33:08 Jennifer Gurski 23 1:52:42
25-29
Teddy Lopez 26 1:32:58 Allison Moll 25 1:33:37
Daniel Miralez 28 1:35:59 Mary McLaughlin Eyke 28 1:42:18
Bill Donovan 27 1:35:45 Shannon Depp 25 1:48:50
30-34
Steve Sloan 31 1:18:30 Shawna Jones 32 1:30:41
Scott McCraw 33 1:20:35 Michelle Ginsberg 31 1:37:16
Paul Bodet 34 1:24:45 Melissa Mattison 32 1:48:50
35-39
Alexander Thomas 39 1:21:56 Cathie Koss 36 1:39:18
Scott Hoxie 37 1:22:22 Gretchen Wilson 37 1:43:36
Ross Shales 39 1:22:47 Chris Kuhn 38 1:47:47
40-44
Johnny McBride 43 1:23:30 Susan Millen 42 1:39:04
Paul Hellmers 42 1:24:45 Peg Martinez 43 1:43:14
Rick Montgomery 44 1:25:24 Marianne Garvey 41 1:46:03
45-49
Guy Truett 46 1:28:02 Barb Dutrow 46 1:35:58
Philip Bonner 46 1:30:03 Harriett Handshaw 49 1:46:23
Ed Wheeler 49 1:30:14 Erika Levandoske 45 1:46:40
50-54
Bobby Matthews 50 1:30:23 Joan Album 50 1:51:57
Mike Sunseri 53 1:42:08 Kathy Feldbaum 50 2:01:05
Bob Clark 54 1:42:24 Linda Fussell 50 2:02:18
55-59
Leo Beaulieu 55 1:39:20 Helene Price 57 1:56:56
David R. Sears 55 1:39:44 Sandy Giannobile 58 2:05:28
Shady Schadwell 56 1:42:13 Linda Ohmsted 59 2:11:59
60-64
Charles Lataxes 63 1:53:34 Isabel Rivera 60 2:07:39
John Krause 62 2:04:13 Tommie Robertson 60 2:33:00
Phil Shevlin 63 2:06:14
65-69
Ray Nelson 66 1:43:55
Gabe Abene 68 2:17:37
Chuck Piekarski 69 2:52:13
70-Over
Richard Gonzalez 70 2:01:30
Marion Neyrey 76 3:14:40
Heavyweight Division-A (190-210 lbs.)
Donnie Jarrell 1:38:48
Cat Daddy Frantz 1:42:54
Tom Langston 1:48:30
Heavyweight Division-B (211-225 lbs.)
Richard Sims 1:45:07
Steve Walker 1:51:17
Craig Taffaro 2:07:16
Heavyweight Division-C (226+ lbs.)
John Moyer 1:45:13
Tank 1:48:41
Randy Sternberger 1:50:59
Racewalker Division Overall
Steve Attaya 54 2:17:46 Denise Surratt 52 2:31:42
Doug Pool 62 2:29:01 Rhea Snyder 68 2:49:13
Cookie Draper 48 2:44:25 Joyce Hartman 48 2:56:41
Dudley Stadler 46 2:49:53 Marie Merrick 61 3:08:25
Del Donner 73 2:54:47 Jessica Pellegrin 53 3:13:00
Wheelchair Division
Terry Blackwell 56 1:29:06

Top 5K Finishers

Male Age Time   Female Age Time
Overall
Andrew Kenworthy 37 17:16 Amanda Barrett 15 21:29
Masters (40-Over)
Clifton Hill 44 18:04 Virginia Besthoff 45 23:30
Grandmasters (50-Over)
Peter Weatherhead 51 18:24 Yvonne Thomas 59 23:37
10-Under
Dylan del Corral 8 22:58 Lacey Culpepper 10 29:55
Quinn del Corral 8 22:59
11-14
Paul Schuler 13 21:51 Hope Phelps 11 28:50
Derrick Deroche 13 27:53
15-19
John O'Neill 17 17:34 Rachel Hanemann 15 22:59
Chris Costantini 18 19:34 Meredith Lewis 15 31:56
20-24
Daniel Hemmes 22 20:41 Alycia Wanet 22 27:05
Matt Clare 22 24:37 Amanda Gooden 20 31:53
25-29
M. D. Wisslead 28 18:53 Marla Toyne 26 26:45
Ken Nystrom 29 21:19 Celeste Dobson 29 31:11
30-34
Andy Carstens 32 20:00 Karen Witkin 31 21:56
Mike Deben 30 20:11 Lisa Thieme 31 23:28
35-39
Jim Garvey 38 17:40 Sandy Johnson 37 24:05
Stephen Champlin 39 20:04 Maggie Friery 35 25:15
40-44
Kenneth Schexnayder 44 18:06 Marie Perry 40 24:50
Keith Vinet 41 18:28 Romaine Seguin 42 25:52
45-49
Jonathan Bracey 32 20:01 Nancy Phillips 46 24:09
David Accardo 45 22:36 M. Sassone 48 31:55
50-54
Leo Lafrance 50 18:49 Marcia Finkelstein 51 26:57
Roy Roberson 51 19:45 Charmane Leblanc 53 30:14
55-59
Juan Perez 58 18:36 Loretta Naquin 56 30:20
David Lowry 56 20:19 Jackie Wolverton 55 31:15
60-64
Mike Witkin 64 21:56 Ruth Baehr 62 30:45
Lou Moyer 60 23:49 Ann Simmons 61 32:02
65-69
John Johnson 67 27:10 Betty Waguespack 67 37:08
Frank Abene 66 27:54
70-Over
Robert Madere 70 25:51 Elisabeth Van Battum 79 30:33
Bob Sylvester 72 30:12 Lucy Troxler 71 45:35
Racewalker Division Overall
Isaac Knightshead 46 33:12 Mika Bodet 31 29:28
Glen Bodet 41 34:00 Roxie Martinez 35 33:18
Mike Knox 51 36:01 Jane Phelps 58 38:48
Gerry Bodet 67 36:33 Earlene Knox 50 38:54
Oliver Dailey 55 40:15

Questions or comments about these results? Contact results@runNOTC.org.